image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Suriye’de devam eden savaşın durdurulması için çağrı yaptı.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki insani durumu görüşmek için toplandı.

Lowcock yaptığı konuşmada, "Suriye'nin kuzeybatısında bir ateşkes sağlanması için sarf edilen çabalara rağmen çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor" dedi. 

Suriye'nin kuzeybatısında sağlık merkezleri ve hastanelerin de zaman zaman çatışmaların hedefi olduğuna da değinen Lowcock, "Uluslararası insan hakları kanunları çerçevesinde, ülkeler ve silahlı gruplar da dahil çatışmaların tüm tarafları, saldırılarında sağlık merkezleri ve diğer insani alanları korumakla yükümlüdür" dedi.

Lowcock, BMGK'nin sürekli Suriye'deki insani kriz konusunda bilgilendirildiğini ancak insanların çektiği acının sürdüğünü kaydederek, "Tekrar tekrar buraya, insanların yaşadığı kabusu anlatmak ve tarafların en temel mesuliyetlerini yerine getirmediğini anlatmak için geliyoruz. Bugün bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Gerginliği azaltın, hayatları kurtarın, kavgayı bırakın, hukuka uyun" ifadelerini kullandı.