image

PeyamaKurd - Tüm dünyaya yayılan salgını araştıran 32 ülkeden 239 bilim insanı DSÖ’ye yazdıkları mektupta, yeni tip Koronavirüsün (Kovid-19) havada asılı kalarak bulaşabileceğini ileri sürdü.

Kovid-19 salgını ile ilgili olarak New York Times’ın haberine göre, 32 ülkeden 239 uzman DSÖ'ye yazdıkları açık mektupta, kapalı alanlarda havada bulunan az orandaki partiküllerin de enfekte etme gücüne sahip olduğunu belirterek, kurumu tavsiyelerini revize etmeye çağırdı.

Salgına yönelik yeni keşifler bulan araştırmacılar, mektubu gelecek hafta bilimsel bir yayında kamuoyuna açmayı planlıyor.

29 Haziran’da açıklamada bulunan DSÖ, Kovid-19’un havadan bulaşmasının ancak spreylerin kullandığı tıbbi süreçlerde ya da 5 mikrondan büyük damlacıklarla mümkün olduğunu dile getirmişti.

Konuya ilişkin bilim insanları küçük damlacıklarla da virüsün bulaşabileceği bu sebeple kapalı alanlarda daha fazla önlem alınması gerektiği konusunda kurumu uyardı.

Son araştırmalarla ilgili olarak DSÖ ise virüsün çoğunlukla insanların öksürmesi veya hapşırmasıyla yüzeylere yapışan büyük damlacıkların başkaları tarafından ellenip yüze götürülmesi veya 1 metreden yakın mesafede duran kişiler arasında geçen küçük damlacıklarla bulaştığını ileri sürüyor.