image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Suriye’de aradığı nihai formüle ulaştığı ve bu yönde adım atmaya başlayacağı iddia edildi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, Biden’ın ekibi, yaşadığı doğum sancılarından sonra ABD’nin Suriye’deki öncelikleriyle ilgili nihai bir formüle ulaştı.

Haberde konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Washington’daki kurumların içinde formülü inceleme süreci yılbaşından bu yana devam ediyordu. 5 temel ve 1 yan hedeften oluşan formül, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminin aksine ‘İran’ın Suriye’den çıkarılması’ hedefini kapsamıyor. Bu formül ayrıca Suriye’nin komşu ülkelerini yani Ürdün, İsrail ve diğer ülkelerin istikrarının desteklenmesini öngörüyor.”

ABD, Rojava’da kalmaya devam edecek!

Şarkul Avsat’ta yer alan haberde ABD’li yetkililerin geçtiğimiz günlerde kapalı kapılar ardında konuştuğu Suriye’deki öncelikleri şunlar:

“-Birincisi, Rojava’da kalmaya devam edilmesi ve IŞİD’ın yenilgisinin sürdürülmesi.

-İkincisi, insani yardımların sınır ötesinden yapılmaya devam edilmesi.

-Üçüncüsü, ateşkesin korunması.

-Dördüncüsü, hesap verebilirlik ve insan haklarının desteklenmesi, kitle imha silahlarına başvurulmaması.

-Beşincisi, 2254 sayılı karar uyarınca barış sürecini ileriye taşımak.

Bu beş temel hedefe ek olarak belirlenen yan hedef ise, ABD’nin Suriye’ye komşu ülkeleri ve istikrarlarını desteklemeye çaba göstermesi.”

ABD’nin söz konusu önceliklerinin değerlendirildiği haberin devamında şu ifadeler kullanıldı:

“İçerdeki mekanizmalarda gözden geçirilen söz konusu önceliklerin, geçtiğimiz aylarda Biden ekibinin Suriye’de ve diplomatik görüşmelerde attığı adımlarla hayata geçirmeye başladığı görülüyor. Nitekim ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan’dan çekilme sırasında yaşanan kaosun ardından Suriye’nin kuzeyine gizli bir ziyaret gerçekleştirerek, ABD’nin Fırat’ın doğusunda kalmaya devam edeceğine ve Afganistan örneğinin burada tekrarlanmayacağına dair Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) güvence verdi. Biden yönetimi ayrıca Suriye’de IŞİD ile mücadeleyi ve DSG’nin istikrarını etkileyecek bir askeri operasyon başlatmaması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a baskı uyguladı. Bu hamleler, Biden dönemi sona erene kadar ABD güçlerinin Suriye’de kalacağı izlenimi veriyor.”