image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden’ın,farklı ülkelere ve yabancı bireylere uyguladığı kapsamlı yaptırımları genişletebileceği iddia edildi.

Amerikan’ın Sesi’nde yer alan habere göre, Biden yönetimi mevcut yaptırımlarda bazı ayarlamalar yapmaya başladı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'yle bağlantılı yetkililere yönelik yaptırımları kaldıran Biden yönetimi, eski Başkan Donald Trump'ın ABD'yi İran nükleer anlaşmasından çıkardıktan sonra Tahran'a getirdiği ilave yaptırımları da geri çekmeyi düşünüyor.

Habere göre ABD yaptırımlarının hedef alınan ülkelerdeki masum sivil toplumlar üzerinde ağır ekonomik bedelinin olduğu ve bu yaptırımların çoğunlukla arzulanan sonucu vermediği yönündeki görüş, yıllar içinde giderek yaygınlaşıyor.

Bu çerçevede Biden yönetiminin yaptırım politikalarında ayarlamalar yapmak amacıyla Trump döneminde 2017'de kapatılan Dışişleri Bakanlığı Yaptırım Koordinasyon Dairesi'ni yeniden açmayı planladığı belirtildi.

“Yaptırımlar artık, kaygıları ifade etmenin bir aracı haline geldi”

Washington'daki American Üniversitesi'nden yaptırım politikaları uzmanı Profesör Jordan Tama, "Yaptırımlar, büyük ölçüde, yabancı hükümetlerin davranışlarına ilişkin kaygıları ifade etmenin bir aracı haline geldi" diyor.

Profesör Tama sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Yabancı hükümetlerin eylemleri nedeniyle rahatsızlık duyulan durumların çoğunda yaptırımlar, Amerika'nın vereceği karşılığın bir parçası haline geliyor. Yaptırımlar, maliyetli askeri müdahaleler ya da diplomasi gibi başka seçenekler karşısında daha cazip görünüyor" 

Biden, görev başındaki ilk haftalarında Amerika'daki başkanlık seçimlerine müdahale ettikleri gerekçesiyle bazı Rus yetkililere, Myanmar'da demokratik seçimlerle işbaşına gelen hükümeti deviren generallere, Washington Post yazarı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde rol oynayan Suudi Arabistanlılar'a, Hong Kong'daki demokrasi hareketine zarar veren ve azınlık Uygurlar'a karşı insan hakları ihlallerinde bulunan Çinli yetkililere yeni yaptırımlar getirmişti.