image

PeyamaKurd - Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken ABD Başkanı Joe Biden, Rusya ile savaşta olan Ukrayna'ya 13,6 milyar dolarlık yardımı içeren bütçe tasarısını onayladı.

ABD Başkanı Biden, daha önce ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisinde hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratların desteğiyle onaylanan tasarıyı, Beyaz Saray'da düzenlediği tören ile imzaladı.

Tasarıyı imzalamadan önce açıklamada bulunan Biden, söz konusu fon ile Ukrayna'nın yanı sıra savaştan etkilenen komşu ülkelere de yardım yapılacağını kaydetti.

"12 milyon insan şu anda insani yardıma muhtaç"

Başkan Biden, Ukrayna'ya son bir yılda 1,2 milyar dolarlık savunma yardımı sağlandığını belirterek, bu yardımları da artıracaklarını ve yarın bu konuda detaylı bir açıklama yapacağını vurguladı.

Açıklamasında, "Bu savaş, 3 milyona yakın Ukraynalıyı, mülteci konumuna getirdi ve sayıları her geçen gün artıyor" diyen Biden, "12 milyon insan şu anda insani yardıma muhtaç konumda. Biz insani yardım konusunda tüm dünyayı harekete geçiriyoruz" ifadesini kullandı.

13,6 milyar dolar askeri ve insani yardım için kullanılacak!

İmzaladığı yeni tasarı ile Ukrayna'ya savunma ve insani yardım başta olmak üzere milyarlarca dolar yardım yapacaklarının altını çizen Biden, "Bu yardımlarla Putin'in savaşının Ukrayna halkı ve bölge halkında açtığı yaraları sarmaya çalışacağız." ifadesini kullandı.

Ukrayna'ya 13,6 milyar dolarlık yardım paketi kapsamında, bu ülkeye askeri yardım ve yurt dışına kaçmak zorunda kalan Ukraynalı mültecilerin destelenmesi maddeleri yer alıyor.