image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, eski Başkan Donald Trump’ın çekildiği Paris İklim Anlaşması’na yeniden resmi olarak dahil olunduğu kaydedildi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 20 Ocak'ta göreve başlar başlamaz ABD'nin Paris İklim Anlaşması'na geri döneceğine yönelik kararnameyi imzaladığını anımsatan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün itibarıyla, ABD'nin artık resmi olarak anlaşmanın tarafı olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Blinken, Paris İklim Anlaşması'nın küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklimde yaşanan değişimleri engellemek açısından benzersiz bir çerçeve anlaşması olduğunu dile getirerek, "2016'da Anlaşma'ya katılmamız, bugün Anlaşma'ya yeniden katılmamız kadar bundan sonra gelecek haftalarda, aylarda ve yıllarda neler yapacağımız da önem arz edecektir" sözlerine yer verdi.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD'nin ikili ve çok taraflı görüşmelerde iklim değişikliğini gündeme getireceğine vurgu yaparak şu açıklamarda bulundu:

"İklim değişikliği ve bilim diplomasisi dış politika görüşmelerinde artık bir daha asla eklenti bir konu olmayacak. İklim değişikliğinin gerçek tehditlerine odaklanmak ve bilim insanlarımızı dinlemek, bizim iç ve dış politika önceliklerimizin merkezindedir."