image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova çatışması sürerken Beyaz Saray’da açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, “NATO topraklarının her karışını savunacağız” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Biden, Rusya’yı finansal açıdan sıkıştıracaklarını kaydederek Rusya ordusunun finansmanını kısıtlayacaklarını belirtti.

Moskova'ya sert yaptırımlarda bulunan Biden, “Rusya’nın ABD'deki tüm varlıkları dondurulacak. Ek birlikler konuşlandıracağız” diyerek, Putin'in bir zorba olduğunu ve zorbalara karşı kesinlikle özgürlüklerin her zaman kazanacağını vurguladı.

"Yaptırımlar Rus füzeleri kadar yıkıcı olacak"

Açıklamalarında Putin'le konuşma planının olmadığını belirten ABD Başkanı Biden, Putin'in savaşı seçtiğini dile getirdi.

Putin'e yönelik kişisel yaptırımların da konuşulan seçeneklerden biri olduğunu dile getiren Biden, yaptırımların Rus füzeleri kadar yıkıcı olacağını kaydetti.

"Putin ve ülkesi sonuçlarına katlanacak"

Ayrıca Joe Biden açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Putin bir savaş ilan etti. Ukrayna'daki tarihi kentlere füzeler düşmeye başladı. Tankların ilerlediğini gördük. Biz şeffaf şekilde Rusya'nın planlarını paylaştık. Putin saldırgan kişidir burada. Savaşı tercih etmiştir. Şimdi kendisi ve ülkesi sonuçlarına katlanacak.

Rus ekonomisine hem şimdi hem zaman içinde yaptırımların etki edeceğini düşünüyoruz. Uzun süre etkisi olacak şekilde yaptırımları tasarladık. Bunu açıkça söylemek istiyorum. Aylardır bir koalisyon ortaya koyuyoruz.

21. yüzyılda yüksek teknoloji ve ekonominin bir parçası olmasını engellemek için çalışacağız. Ruble tarihinin en düşük seviyesini gördü, Rusya borsası çakıldı. Bu çerçevede Rus bankalarına yaptırımda bulunuyoruz.

Salı günü Rusya'nın fon bulma imkanını kısıtlamıştık. 1.4 trilyon dolar varlığı olan şirketlerinden bahsediyoruz. Rusya'daki finans ve teknoloji sektörünü sıkıştıracağız ve önümüzdeki yıllarda kapasitesinin azaldığını göreceğiz. Rusya'nın yüksek teknoloji ihracatını yarı yarıya kesme kararını verdik.

Bugün Rusya saldırısını gerçekleştirdi. Avrupa'nın doğu ülkelerini korumak için elimizden geleni yapacağımızı söyleyebiliriz. Amerikan Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Genelkurmay Başkanımızla konuştum. İhtiyaç olursa ek birliklerin konuşlandırılması söz konusu olacak.

Putin küresel barışı ayakta tutan ülkelere karşı saldırı gerçekleştirmiştir. Putin ve Kremlin'deki müttefiklerinin gerçek yüzünü herkes gördü. Her zaman saldırı isteği vardı. Putin'in imparatorluk kurma isteği var."