image

PeyamaKurd - Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Açıklamada Biden ile Kral Selman’ın, bölgesel güvenliği ele aldığına işaret edilerek, bu kapsamda Yemen'deki iç savaşın bitirilmesi için Birleşmiş Milletler ve ABD tarafından yürütülen yenilenmiş diplomatik çabaların ve İran destekli grupların saldırılarına karşı Suudi Arabistan'ın korunması konusunda ABD'nin kararlılığının vurgulandığı kaydedildi.

“Cemal Kaşıkçı cinayetinin raporu ertelendi”

ABD'nin Suudi aktivistlerin salıverilmesini olumlu karşıladıklarına işaret edildiği aktarılan açıklamada, "Başkan Biden, ABD'nin evrensel insan hakları ve hukuka üstünlüğüne verdiği önemi bir kez daha vurguladı” ifadesi kullanıldı.

ABD basını ise dün yaptığı açıklamada Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporun, Biden'ın Kral Selman ile yapacağı telefon görüşmesi sonrasına ertelendiğini belirtmişti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan El Suud ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

ABD'de, Joe Biden yönetiminin, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin raporun açıklanması ile birlikte sorumlulara karşı adım atacağı konuşulurken, Blinken'ın, Suudi mevkidaşını araması dikkati çekti.