image

PeyamaKurd -  ABD Başkanı Joe Biden'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımını sağlayan belgeyi imzaladığı ifade edildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle iki ay önce NATO üyesi olmak için resmi başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini destekleyen karar tasarısı ABD Temsilciler Meclisi'nden geçtiğimiz ay onaylandı. 

ABD Başkanı Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımını onaylayan belgeleri imzaladı. ABD Kongre'sine sunulan tasarı Senato'da iki kuzey ülkesinin ittifaka üyeliği 95'e karşı bir oy ile kabul edildi. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine tek karşı oyu Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley atmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, iki ülkenin terörle mücadele konusundaki taahhütlerine uymaması durumunda üyeliğin TBMM'den geçmeyebileceğinin sinyallerini vermişti.

İttifak üyesi 30 ülkenin tümünün parlamentolarının onayı gereken İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olabilmeleri konusunda ABD'de Parlamento'nun onay süreci, Kongre'nin üst kanadı olan Senato'nun onayıyla da tamamlanmıştı.