image

PeyamaKurd - 3 Kasım ABD Başkanlık seçimlerini oy çoğunluğu ile kazanan Demokrat Joe Biden, eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın Hazine Bakanı olarak atayacağını duyurdu.

Yeni başkan seçilen Joe Biden yaptığı açıklamada, geçen haftalarda ABD medyasında yer alan haberleri doğrulayarak, Hazine Bakanlığına Yellen’ı seçtiğini ifade etti.

Ülke tarihinde göreve gelen ilk kadın olacak

Eski FED başkanı olarak daha önce görev yapan Janet Yellen'in, bu göreve seçilmesinin ABD Senatosu’nda onaylanması durumunda ülke tarihinde bu göreve getirilen ilk kadın olması bekleniyor.

Ayrıca Joe Biden'ın başkanlık görevine başlaması halinde Beyaz Saray Bütçe ve Yönetim Ofisi (OMB) Direktörlüğüne Neera Tanden’ı ve Ekonomi Danışmanları Konseyi Başkanlığı’na Cecilia Rouse’ı seçtiği de ifade edildi.

Ekonomi Danışmaları Konsey üyeleri belirlendi

Kabinenin dışında birçok kuruma seçtği isimleri de belirleyen Biden, uzun yıllar danışmanlığını yapan Jared Bernstein ve Heather Boushey’i de Ekonomi Danışmaları Konseyi üyeleri olarak atayacağını duyurdu.

Ayrıca yeni başkan Biden açıklamasının devamında, “Salgını kontrol altına almak için çalışmaya başladığımızda, bu ekonomik kriz sırasında Amerikan halkına acil ekonomik rahatlık sağlayacak ve ekonomimizi her zamankinden daha iyi yapmamızda yardımcı olacak ekip budur" sözlerine yer verdi.