image

PeyamaKurd - Ülke ekonomisine değinen ABD Başkanı Joe Biden, ocak ayına ait istihdam verilerini hatırlatarak, "Ekonomimizin hala sıkıntıda olduğu çok açık" ifadesini kullandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonominin hala sıkıntıda olduğunu ifade eden Biden, ekonomik kurtarma paketinin krize "gerçek" bir yanıt olacağını ve bunun sağlanması için hızla harekete geçeceğini dile getirdi.

Biden, ABD'nin ekonomik durumu ve Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik kurtarma paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"ABD'de 10 milyon kişi işsiz"

ABD'de açıklanan ocak ayına ait istihdam verilerini anımsatan Biden, "Ekonomimizin hala sıkıntıda olduğu çok açık" diyerek, istihdamın ocak ayında 49 bin kişi arttığına ve 10 milyonu aşkın kişinin işsiz olduğunu ifade etti.

Joe Biden, Kovid-19 salgınının ABD ekonomisine zarar vermeye devam ettiğini vurgulayarak, insanların geçim sıkıntısı çektiğini, intiharlar ve aile içi şiddetin artığını ve pek çok insanın umudunu kaybettiğini dile getirdi.

Amerikan halkının hükümetten yardım istediğini ifade eden Biden, "Onları hayal kırıklığına uğratmamak için bunu yapmak bizim işimiz. Hızla harekete geçeceğim" sözlerine yer verdi.