image

PeyamaKurd - Myanmar'da sivil yönetime darbe yapan askerlere karşı ABD yönetiminden yaptırım kararı alındı.

Beyaz Saray'da basın açıklamasında bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Myanmar'daki darbe karşısında yönetiminin aldığı kararları açıklandı.

Joe Biden, B-bir kez daha darbeyi kınayan ve darbe yapan ordu liderlerine "sivil yöneticileri serbest bırakın" çağrısında bulunarak, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde konuyu gündeme getirdiklerini ve aynı zamanda uluslararası müttefiklerle darbe konusunu görüştüklerini ifade etti.

"Darbe yapanlar, güçü geri vermeli"

Yaptırımlara ilişkin açıklamasında bulunan Biden, "Ordu, derhal (darbe yaparak) eline aldığı gücü geri vermeli, demokratik yollarla seçilmiş siyasi liderleri ve aktivistleri serbest bırakmalı ve Burma halkının iradesine saygı göstermelidir." ifadesini kullanarak, yeniden demokrasiye dönene kadar darbeci askerlere yaptırım getirdiklerini duyurdu.

Açıklamasında, "Bugün darbenin liderlerine yaptıklarının sonuçlarını göstermek üzere bazı adımlar atıyoruz" diyen Biden, "Darbeyi yapan askeri liderlere, onların iş ortaklarına ve aile üyelerine derhal yaptırım imkanı sunan başkanlık kararnamesini onayladım" ifadesini kullandı.

Ayrıca Biden, Myanmar halkının ihtiyaçları doğrultusunda sağlık yardımları, sivil toplum destekleri ve benzeri toplumsal destekler hariç Myanmar yönetimine ekonomik yaptırımları da uygulayacaklarını vurguladı.