image

PeyamaKurd - Afganistan'daki ABD askeri varlığına ilişkin basın açıklamasında bulunan ABD Başkanı Joe Biden, "Bin Ladin öldü, El Kaide tehdidi azaltıldı, artık Afganistan'daki 'sonu gelmeyen savaşa' son verme zamanı" sözlerine yer verdi.

Askeri çekilmenin Afganistan devletine olan desteğin sona ermesi anlamına gelmediğini belirten ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye, Pakistan, Rusya, Çin ve Hindistan'ın da Afganistan’da barışa destek verdiğini kaydetti.

Joe Biden açıklamasında, Afganistan’daki ABD askerlerinin 11 Eylül 2021’e kadar tamamen geri çekileceğini de vurguladı.

"2021'de olanları 2001'deki zihniyet ile yapamayız"

Günlük düzenlediği basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararı başta olmak üzere gündem maddelerini değerlendirdi ve gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Sözcü Psaki açıklamasında, "Dünyadaki terör tehditleri artık daha dağılmış durumda, dünya çapına yayıldılar. Her şey değişti. 2021'de olanları 2001'deki zihniyet ile yapamayız" şeklinde konuştu.

Afganistan'daki durumu NATO müttefikleri ve bölge ülkeleri ile görüştüklerini dile getiren Sözcü Psaki, Afganistan'ın yeniden bir terör merkezi olmaması için bölgeyi yakından izlemeye devam edeceklerini belirtti.