image

PeyamaKurd - ABD'nin 500 milyon doz Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısı satın aldığını belirten ABD Başkanı Joe Biden, söz konusu bunları düşük ve orta gelirli yaklaşık 100 ülkeye bağışlayacaklarını bildirdi.

Yarın başlayacak G7 Zirvesine katılmak için bulunduğu İngiltere'nin Cornwall kasabasında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin küresel aşı çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Biden, burada İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile ikili görüşme gerçekleştirerek, "ABD ve İngiltere ilişkilerinin ve iş birliğinin" önemine dikkat çekti.

ABD Başkanı Biden, ABD'nin Kovid-19'a 600 bin kurban verdiğini belirterek, "Biz trajediyi biliyoruz, aynı şekilde iyileşmeyi de biliyoruz. ABD'deki yetişkinlerin yüzde 64'ü şu anda en az 1 doz aşı almış durumda" ifadesini kullandı.

ABD'deki aşılama çalışmaları sayesinde salgının başından bu yana en az günlük can kaybı sayısına ulaştıklarını ve ekonominin de büyük bir hızla iyileştiğini belirten Biden şu ifadelere yer verdi:

"Başkanlığımın başından bu yana küresel çapta virüs için neler yapmamız gerektiğini de inceliyoruz. Bu bizim sorumluluğumuz ve insani zorunluluğumuz. Kurtarabildiğimiz kadar çok hayatı kurtarmalıyız. Dünyada insanların zarar gördüğünü ve acı çektiğini görüyoruz. Elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz."