image

PeyamaKurd - Askeri darbenin gerçekleştiği Myanmar'da yaşananların "tedirgin edici" olduğunu dile getiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bölgedeki ortaklarıyla yakından çalıştıklarını ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Psaki açıklamasında, Myanmar'da, aralarında Association Press (AP) muhabirlerinin de bulunduğu gazetecilerin tutuklanmasına ilişkin sorulan bir soru üzerine "Gazetecilerin ya da muhaliflerin hedef alınması, hem başkan hem de dışişleri bakanımız için büyük bir endişe kaynağıdır" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Sözcü, gazetecilerin tutuklanması mevzusunun diplomatik konuşmalarda gündeme geldiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Myanmar'daki durum, tedirgin edici. Bölgedeki ortaklarımızla yakından çalışıyoruz. Bu durumun kabul edilemez olduğuna yönelik net bir mesaj gönderdiğimiz için, Myanmar'a yaptırım adımları da attık."

Öte yandan Psaki açıklamasında, gazeteciler konusundaki daha fazla diplomatik konuşma olup olmadığının detayının Dışişleri Bakanlığına sorulabileceğini vurguladı.