image

PeyamaKurd - Afganistan'dakine benzer bir kitlesel tahliye planının Ukrayna için söz konusu olmadığını dile getiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ülkede yaşayan Amerikalıların ayrılması konusundaki tavsiyelerini yinelediklerini ifade etti.

Günlük basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamada bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukrayna krizine ilişkin son durumu ve olası bir işgal durumunda ülkedeki Amerikalıların durumunu ele aldı.

Sözcü Psaki, Pentagon tarafından hazırlanan olası tahliye planlarının sorulması üzerine, Afganistan'dakine benzer bir kitlesel tahliye planı yapmadıklarını, 20 yıllık bir savaşın sonu olması sebebiyle orada özel bir durum olduğunu kaydetti.

ABD'den vatandaşlarına Ukrayna'dan ayrılın çağrısı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da askeri bir adım için karar verip vermediğini net olarak bilmediklerini dile getiren Psaki, Moskova'nın işgal yolunu tercih etmemesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Psaki açıklamasında, olası bir işgal durumunda Ukrayna'daki Amerikalıların ülkeden ayrılmasına ilişkin Dışişleri Bakanlığının zaten bir süredir çağrı yaptığını hatırlatarak şu sözlere yer verdi:

"Dolayısıyla herkesin anlaması gereken konu şu; ABD genel olarak (Afganistan'daki gibi) kitlesel tahliyeler yapmaz. Amerikalıların Ukrayna'dan ayrılması için şu an pek çok neden var ve biz şimdi ayrılmaları çağrısını yapıyoruz. Ancak bu ülkeden ayrılma çağrılarını daha çok Etiyopya veya Kazakistan'daki durum gibi görüyoruz."