image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda yapılan referandumlara ilişkin Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Açıklamada bulunan Sullivan, Rusya'nın Ukrayna'da yapacağı herhangi bir sözde referandumu kabul etmeyeceklerini ve referandum planının Rusya'nın "umutsuzluğunun" bir yansıması olduğunu vurguladı.

 ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray günlük basın brifingine katılarak ülkenin dış politikası konusunda açıklamalarda bulundu.

Sullivan açıklamasında, Rusya'nın topyekun seferberlik ilan edebileceğini dile getirerek, bu adımın ve olası bir referandumun Rusya'nın Ukrayna ile savaşta ne kadar "umutsuz durumda" olduğunun da bir göstergesi olduğunu belirtti.

Ayrıca açıklamasında, "Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için sözde bir referandumu kullanacağını biliyoruz" diyen Sullivan şu sözlere yer verdi:

"Bu referandum, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine aykırıdır, uluslararası sistemi ve Birleşmiş Milletler şartını zedelemektedir. Şunu açıkça söyleyeyim, eğer bu referandum gerçekleşirse ABD hiçbir zaman Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir."