image

PeyamaKurd - Çin ve ABD arasındaki Tayvan gerilimi sürerken Beyaz Saray'dan Pelosi'nin ziyaretine ilişkin bir açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby basın açıklamasında, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret ihtimalinin, Çin tarafından krize çevrilmesi için bir sebep olmadığını belirtti.

Bugün ki basın toplantısında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Hint-Pasifik temasları çerçevesinde Tayvan'ı ziyaret etmesinin çok doğal bir mesele olduğunu dile getiren John Kirby, bu ziyareti gerçekleştirme hakkının bulunduğunu dile getirdi.

Pelosi'nin olası Tayvan ziyaretine ilişkin bir soruya yanıt veren Kirby, "Sorun nedir, drama bunun neresinde?" diyerek Pelosi'nin daha önce de Tayvan'ı ziyaret ettiğini ve benzer ziyaretlerin Kongre üyeleri tarafından da yapıldığını, hatta bu yıl içinde de bunların olduğunu, gerilimin yükseltilmesini anlamsız bulduğunu vurguladı.

"Tek Çin siyasetimiz sürüyor"

Beyaz Saray yetkili açıklamasında Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin çok doğal bir mesele olduğunu ve bu ziyareti gerçekleştirme hakkının bulunduğunu ifade ederek şu sözlere yer verdi:

"Amerika'nın siyaseti yıllardır biliniyor. Hiçbir şey değişmedi. Tek Çin siyasetimiz sürüyor. İki tarafta da statükonun değişmesine karşı olduğumuzu defalarca dile getirdik. Tayvan'ın bağımsızlığını desteklemediğimizi dile getirdik.

Bunları Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerine her düzeyde ilettik. Geçtiğimiz hafta Başkan Biden'ın Çin Devlet Başkanı Şi ile yaptığı telefon görüşmesi de bunların en yüksek düzeyli ve en sonuncusuydu."