image

PeyamaKurd - İran ile nükleer anlaşma müzakerelerine yönelik açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD ile İran arasında mahkum takasına yönelik bir anlaşma olmadığını ifade etti.

Açıklamasında ABD ile İran arasında mahkum takasına yönelik bir anlaşma olmadığını aktararak, söz konusu anlaşmanın Viyana görüşmelerinin bir parçası olmadığını dile getiren Sözcü Psaki, "Hafta sonu mahkumları değiştirmek için bir anlaşmaya varıldığına dair çıkan haberler doğru değildi" sözlerine yer verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü, "Şu anda bu 4 Amerikalının serbest bırakılması konusunda bir anlaşma yok" diyerek, İran'da tutuklu bulunan Amerikalıları eve getirme çabalarının Washington ile Tahran arasındaki doğrudan ve dolaylı kanallar aracılığıyla "en üst düzeyde" artırıldığını kaydetti.

Ayrıca açıklamasında konunun 2015 Ortak Kapsamlı Eylem Planını yeniden canlandırmak ve hem ABD hem de İran'ı nükleer anlaşmanın şartlarına uygun hale getirmek amacıyla Viyana'da devam eden görüşmelerin bir parçası olarak gündeme getirilmediğini belirtti.