image

PeyamaKurd - ABD-Çin ilişkilerine dikkat çeken Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dönemindeki ABD ve Çin ilişkilerini “hayal kırıklığı ve hüsran” olarak değerlendirdi. 

Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Sözcü Kayleigh McEnany, Kovid-19 ile mücadeledeki son gelişmeleri değerlendirerek, basının sorularına cevap verdi. 

Sözcü McEnany, Kovid-19 testi konusunda ABD’nin tüm dünyada lider bir konumda olduğunu belirterek, “ABD, bugüne kadar 7,5 milyon koronavirüs testi yaptı. Bu çok sıra dışı bir rakam. Bu, kazara yakalanmış bir başarı değil” ifadesini kullandı. 

İnsanların işine güven içinde dönmesi için bütün çalışanların test edilmesi gerekip gerekmediğine ilişkin bir soruya yanıt veren Sözcü, “Şu anda tüm ABD’lileri test etsek, her saat başı tekrar test etmemiz lazım. Çünkü her an virüse temas edebilirsiniz. Bu nedenle de herkesin test edilmesi fikri saçma. Test konusunda stratejik davranmalıyız, bu zamana kadar da öyle yaptık” sözlerine yer verdi. 

Sözcü Kayleigh McEnany, virüs önlemlerinin gevşetilmesi kararının, eyalet valilerine bırakıldığını anımsatarak, “Valilere, Beyaz Saray’ın, önlemlerin gevşetilmesi sürecine ilişkin yayımladığı yol haritasına uyma çağrısı yapıyoruz” dedi.