image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Veysel Eroğlu ile görüşen Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini ifade etti.

Görüşmeye ilişkin Irak Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede Salih, iki ülke arasında su meselesi ile ilgili askıda kalan konuların çözülmesi için uzun vadeli anlaşmaların gerçekleştirilmesine önem verdiklerini belirtti.

Berhem Salih, Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini dile getiren Salih, ikili ilişkilerin iki ülke halkının ortak çıkarları temelinde geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Irak Cumhurbaşkanı açıklamasında, "Su meselesi, komşumuz Türkiye ile ilişkilerimizin en önemli yönünü oluşturuyor" diyerek, su hisseleri konusunda iki ülke arasında kurulan ilgili komitelerin köklü çözümler üretmesini temenni ettiklerini vurguladı.

Öte yandan açıklamada, Eroğlu’nun Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamını Salih’e ilettiği bilgisine yer verildi. Eroğlu, Irak Cumhurbaşkanı Salih ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardında Iraklı mevkidaşı Cemal Adili başkanlığındaki heyetler arası görüşmelere katıldı.