image

PeyamaKurd - Başbakan adaylarına yönelik Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Parlamentoda çoğunluğu oluşturan siyasi partilere, 3 gün içerisinde sokağın da rıza gösterebileceği bir başbakan adayı belirlememeleri halinde, kendisinin bir kişiyi seçeceğini dile getirdi. 

Irak basınının Cumhurbaşkanlığından bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Berhem Salih, siyasi partilere, krize dönüşen başbakan seçimi için mektup yolladı. 

Son kez adaylık konusunda çağrıda bulunan Berhem Salih mektubunda, parti ve grup liderlerinin 72 saat içerisinde sokağın da rıza gösterebileceği bir adayı belirlemelerini talep etti. 

Berhem mektubunda bir adayın belirlenmemesi halince Cumhurbaşkanlığı inisiyatifini ve anayasal yetkisini de kullanarak, hükümeti kurması için bağımsız birine teklifte bulunacağını belirtti. 

Mektubun devamında ise şu ifadelere yer verildi: 

“Kuşkusuz hepiniz Irak Cumhurbaşkanı’nın söz konusu krizi anayasa çerçevesinde milli bir görevi olarak çözme sorumluluğu olduğunu biliyorsunuz. İlgili gruplar 1 Şubat’a kadar aday belirlemezlerse anayasanın bana verdiği yetkileri kullanarak parlamentodaki çoğunluğun yanı sıra 'sokağın' da rıza göstereceği bir adayı belirleyeceğim.”