image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonuna ilişkin konuşan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, “Savaş bir an önce sonlandırılmalı. Türkiye askeri operasyonunu durdurmalıdır” ifadesini kullandı. 

Türkiye’nin, Suriye Milli Ordusu (ÖSO) ile Rojava’ya 9 Ekim’de başlattığı operasyona çok sayıda ülke tepki gösterdi. Berhem Salih, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü. 

Genel Sekreter Guterres’ten, Türkiye’nin Rojava’ya düzenlediği operasyonu bir an önce durdurmasını talep eden Salih, sorunların diplomatik ve barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini belirtti. 

Berhem Salih, Rojava’daki Kürtlerin, Türkiye tarafından bir felaketle karşı karşıya olduğunu belirterek, Guterres’ten yaşanacak insanlık dramının engellemesini talep etti. 

Irak Cumhurbaşkanı, Rojava’da savaşın durdurulması için gereken rolü üstlenmeye hazır olduğunu vurgulayarak, savaşın IŞİD’in kazancına olduğunu kaydetti. 

BM verilerine göre operasyonların başlamasından beri 100 bin Kürt evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Özerk Yönetim ise 190 bin sivilin bulundukları bölgeden göçetmek zorunda kaldıklarını, göçmenlerin büyük bölümünün Tıl Temir ve Haseke’ye gittiğini açıkladı.