image

PeyamaKurd - Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Belarus-Litvanya sınırında mahsur kalan Iraklı vatandaşları görüşmek üzere Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Irak Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi taraflar arasında ortak işbirliği, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin güçlendirilmesi ve Belarus-Litvanya sınırında mahsur kalan Iraklı vatandaşlarının sorunlarının ele alındığını kaydetti.

Yapılan açıklamada Salih’in, "Göçmenlerin haklarının korunması, can güvenliklerinin sağlanması insan haklarının temel bir ilkesi" olduğunu vurgulayarak, Belarus-Litvanya sınırında mahsur kalan Iraklı göçmenlerin kurtarılması için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla diplomatik girişimlerin devam ettiğini aktardığı belirtildi.

Iraklı bir vatandaşın Belarus-Litvanya sınırında hayatını kaybetmesine değinen Salih, Irak Dışişleri Bakanlığı Litvanya hükümetinden söz konusu trajik olayla ilgili bilgilendirme istediğini söyledi.

240 göçmen Bağdat’a getirilmişti!

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Belarus-Litvanya sınırında mahsur kalan 240 göçmenin Irak Havayolları uçağıyla Salı akşamı Bağdat Uluslararası Havalimanı'na getirildiğini açıklamıştı.

Sahaf, geçtiğimiz Pazartesi günü de 80'den fazla Iraklı göçmenin bulunduğu başka bir uçağın da başkent Bağdat'a geldiğini duyurmuştu.

Belarus sınırından Litvanya'ya geçen 2 bin 700 kişinin Kürdistan Bölgesi ve Irak vatandaşı oldukları ortaya çıkmıştı.