image

PeyamaKurd - Görevinden istifa eden Adil Abdulmehdi yerine Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in, hükümeti kurma görevini eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi’ye verdiği belirtildi. 

Hükümet karşıtı gösterilerin sürdüğü Irak’ta protestolar nedeniyle istifa kararı alan Abdulmehdi, görevini Irak Cumhurbaşkanının talimatıyla Allavi’ye bıraktı. 

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih 29 Ocak’ta, Parlamentoda çoğunluğu oluşturan siyasi partilere, 3 gün içerisinde sokağın da rıza gösterebileceği bir başbakan adayı belirlememeleri halinde, kendisinin bir kişiyi seçeceğini duyurmuştu. 

Adaylar arasında bir seçim yapan Berhem Salih, hükümeti kurma görevini eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi’ye verdi. 

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Allavi, göstericilere seslenerek şunları dile getirdi:

"Göstericileri öldürenler cezalandırılana, yolsuzlukla mücadelede başarıya ulaşana, ekonomiyi düzeltene ve erken seçimi yapana kadar protestolarınızı sürdürün. Eğer siyasi gruplar, kabine için adaylarını dayatırlarsa bu görevden vazgeçeceğim ve bunu çıkıp açıkça sizinle paylaşacağım. Vatan için sokağa çıktınız, eğer taleplerinizi yerine getirmezsem bu görevi hak etmiyorum demektir."

Görevi devr alan Muhammed Tevfik Allavi, 1954 yılında Bağdat’ın Kereda bölgesinde doğdu ve 1977 yılında Irak’tan ayrılarak Lübnan’a gitti. Beyrut’ta Amerikan Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olan Allavi, İngiltere ve Lübnan’da uzun yıllar kaldı.