image

PeyamaKurd- Afganistan’da meydana gelen depremin bilançosu, ağırlaşıyor. Afganistan Afet Yönetiminden Sorumlu Bakan Yardımcısı, deprem sonucu ölen ve yaralananların sayısının 2 bine yaklaştığını duyurdu.

Afganistan'da, merkez üssü Pakistan sınırındaki Host vilayetinde meydana gelen deprem, yüzlerce can aldı.

Afganistan Afet Yönetiminden Sorumlu Bakan Yardımcısı, hayatını kaybedenlerin sayısının 920'ye yükseldiğini, 610 kişinin de yaralandığını duyurdu.

“Depremin büyüklüğü, 6,1”

51 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, başkent Kabil dâhil çeşitli kentlerin yanı sıra, Pakistan'ın başkenti İslamabad ve Peşaver gibi sınıra yakın şehirlerde de hissedildi. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin büyüklüğünü 6,1 olarak duyurdu.

Üç ülkede hissedildi

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, deprem; Afganistan, Pakistan ve Hindistan'ın 500 km çapındaki alanda sarsıntısını hissettirdi.

Afganistan Hükümet Sözcüsü Bilal Karimi, de sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaparak, "Maalesef dün gece Paktika ilinin dört ilçesinde yüzlerce vatandaşımızı öldüren, yaralayan ve onlarca evi yerle bir eden şiddetli bir deprem oldu." diyerek tüm yardım kuruluşlarına çağrı yaptı ve bu felaketin karşısında herkesi destek olmaya çağırdı.