image

PeyamaKurd - Şiddetli çatışma ve eylemlere dönüşen Irak’ın Meysan kentinde devam eden protestolarda göstericiler, Meysan Havalimanı’nın yanı sıra Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Örgütü, Asaib Ehl-il Hak, Dava Partisi ve Hikmet hareketinin binalarını ateşe verdi. 

Ölü ve yaraların olduğu belirtilen Bağdat’ta ise göstericilerin Yeşil Bölge’ye yöneldiği ancak kalabalık bir güvenlik ekibi tarafından engellendiği belirtildi. Irak’ın başkentinde akşam saatlerinde sık sık silah seslerinin duyulduğu vurgulandı. 

Irak’ın güneyindeki Zikar kentinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde de 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetti. Irak Savunma Bakanı Necah el-Şemmeri ise yayınladığı yazılı açıklama ile silahlı kuvvetleri güçlü bir şekilde devletin egemenliğini korumaya çağırdı. 

Savunma Bakanlığı'ndan silahlı güçlere çağrı

Bakanlığın çağrısı üzerine çok sayıda askeri gücün Divaniye, Meysan ve Zikar’a intikal ettiği ifade edildi. Bazı bölgelerde protestocular ile güvenlik güçleri arasında çatışmaların yaşandığı dile getiriliyor. 

Öte yandan gösterilerin alevlenmesinin ardından Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi olağanüstü toplantı yaptı.