image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Bağdat Zirvesi öncesi Irak Başkanı Mustafa Kazımi ile yaptığı basın açıklamasında IŞİD’le mücadele ve Irak’a destek açıklamalarında bulundu.

Irak hükümetinin düzenlediği bölgesel komşuluk zirvesi kapsamında Bağdat’a dün gece saatlerinde gelen Macron, Kazımi ile düzenlediği ortak basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce Irak’ın istikrarına vurgu yaptık. Dün gece Sayın Kazimi’yle yaptığımız görüşmede de IŞİD’le mücadele ve bu örgütün yenilgiye uğratılmasını konuştuk. Terörle mücadelenin Irak’ın önceliği olduğunu biliyorum. Bu nedenle terörle mücadelede ülkemin desteğini yineliyorum.”

DAİŞ’ten kurtarılan kentlerin yeniden inşasını da konuştuklarını belirten Macron, göçmenlerin evlerine dönmesi için de Fransa’nın Irak hükümetine destek verdiğini ve Irak’ın inşası için özel bir bütçe tahsis ettiğini kaydetti.

Öte yandan basın açıklamasında konuşan Irak Başbakanı Kazımi ise, “Irak ve Fransa petrol, enerji, ekonomi ve sağlık alanlarında birlikte çalışıyor. Özellikle coronavirüs salgınıyla mücadeledeki yardımlarından dolayı Fransa’ya teşekkür ediyoruz. Ayrıca Bağdat ve Paris IŞİD’le mücadelede önemli iki ortaktır. İlişkilerimiz tarihidir. Fransa her zaman Irak’ta ekonomi ve enerji sektörüne destek vermiştir” diye konuştu.