image

PeyamaKurd - Irak'a Komşu Ülkeler Parlamento Başkanları Bağdat Zirvesi'nde açılış konuşmasını yapan Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi, "Irak, radikal fikirlerin ve terörün geri dönmesini engellemek için komşu ülkelere yönelik açılım politikası izledi" ifadesini kullandı.

Halbusi, terörün askeri varlığını sonlandırdıklarını ve ülkesinin bölgedeki yerini almaya başladığını belirterek, komşu ülkelerle iyi ilişkiler geliştirmeyi amaçladıklarına dikkat çekti.

Türkiye - Irak ilişkilerine de değinen Halbusi,  "Türkiye ile çok iyi ilişkilere sahibiz. Bağdat'ın Ankara ile umut verici ekonomik projeleri mevcut" sözlerine yer verdi.

Halbusi yapılan oturum sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Şentop yaptığı açıklamada, "Türkiye, Irak'ın bir an önce ayağa kalkmasını, ülkedeki tüm toplum kesimlerinin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel haklarını güvence altına alacak Iraklı kimliği etrafında bir ulusal uzlaşı sağlamasını, IŞİD’den zarar gören bölgeler başta olmak üzere ülkenin tamamında yeniden imar için gerekli adımları atmasını ve bölgesinde özellikle komşularıyla dengeli ve iyi ilişkiler içinde olmasını beklemektedir” şeklinde konuştu.