image

Suriye’nin İdlib vilayetinde Türk sınırına 5 kilometre mesafedeki Barisha köyünde terör örgütü IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonun görüntüleri paylaşıldı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM Komutanı Org. Kenneth McKenzie düzenlenen basın toplantısında Bağdadi operasyonuna ilişkin havadan çekilen görüntüleri paylaştı.

Yayınlanan görüntülerde silahlı bir grubun operasyonu gerçekleştiren ABD kuvvetlerine ateş açmasının ardından Bağdadi’nin binaya kaçışı görülüyor.

Terör örgütü IŞİD’in lideri Bağdadi’nin kaçtığı bir tünelde üzerindeki intihar yeleğini patlatarak kendisiyle birlikte 2 çocuğunu da öldürdüğünü belirten CENTCOM Komutanı, operasyonda 4’ü kadın Bağdadi dahil olmak üzere 2’si erkek toplam 6 IŞİD üyesinin öldüğünü belirtti.

Sekiz helikopterin katıldığı operasyona havadan dördüncü ve beşinci nesil savaş uçaklarının destek verdiğini, Suriye Demokratik Güçleri’nin (DSG) istihbarat ve bilgi düzeyinde rolü olduğunu, operasyonu sadece ABD özel kuvvetlerinin gerçekleştirdiğini belirten Mc Kenzie, sivil can kaybını en aza indirmek için de çaba gösterildiğini vurguladı.

Bağdadi’nin Cesedi İslami Ritüellerin Ardından Denize Gömüldü

CENTCOM Komutanı IŞİD lideri Bağdadi’nin cenazesinden geriye kalanların ölümünden sonra denize gömüldüğü ve Bağdadi’nin cenazesi denize gömülürken İslami usullerin yerine getirildiğini belirtti. McKenzie, operasyonun tamamlanmasının ve hassas bilgi ve belgelerin çıkarılmasının ardından Bağdadi’nin yakalandığı binanın imha edildiğini söyledi.