image

PeyamaKurd - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Ankara’ya geleceği bildirildi.

Independent Türkçe’nin haberine göre daha önce Erdoğan’la telefonda görüşen bin Zayed’in çantasında ekonomi ve ikili ilişkiler başta olmak üzere birçok konu başlığı var. Bin Zayed’in çantasındaki en önemli başlık olan ekonomi alanında BAE’nin İran üzerinden geçen koridor ile Türkiye'ye ticaret yolu açması olacak.

BAE’den yola çıkan ve İran’a Basra Körfezi üzerinden Türkiye’ye ulaşan nakliye 1 Kasım tarihinde Türkiye’ye ulaşmıştı. İran söz konusu anlaşmayı resmi olarak duyurmuştu.

Söz konusu koridorla birlikte Süveyş Kanalı geçişli Sharjah - Mersin güzergahında deniz yoluyla 20 gün sürecek taşıma, İran üzerinden geçen güzergahla 6 ila 8 günde yapılabilir hale gelecek.

Erdoğan’ın Başdanışmanı Çevik: Parlak bir gelecek bekliyoruz!

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı, İlnur Çevik, Suriye ile Dışişleri Bakanlığı düzeyinde görüşme gerçekleştirerek normalleşme yoluna giren Birleşik Arap Emirlikleri'ne dair, "Parlak bir gelecek bekliyoruz" dedi.

BAE Politika Merkezi'nin düzenlediği 8'inci Abu Dabi Stratejik Forumu'na katılan Çevik, tarafların ilişkileri geliştirmek üzere anlaştığını ve karşılıklı delegasyonlar göndererek çok olumlu bir rotaya girdiğini vurguladı. Çevik, "Türkiye'yle BAE arasındaki ilişki uzunca bir süredir çok iyi değil. Fakat şimdi iki taraf da bu ilişkilerin geliştirilmesi gerektiği konusunda anlaştı. Bu ilişkiler düzeltilmeli. Bunun için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye, BAE’yi darbenin finansörü olmakla suçlamıştı!

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından BAE’nin FETÖ’ye destek olduğunu ima etmiş ve ilişkiler bozulmuştu.

Erdoğan 15 Temmuz Darbe girişimi için "Darbe girişimi olduğu zaman Körfez’de kimlerin buna sevindiğini, nasıl paralar harcandığını çok iyi biliyoruz" açıklaması yapmıştı. Yorumcular ise bu açıklamaların hedefinin BAE olduğunu belirtmişlerdi.

Öte yandan AKP’ye yakın gazeteler, BAE'nin darbe girişimi için 3 milyar dolar aktardığını yazarak iddiasının kaynağı olarak da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu göstermişti. Çavuşoğlu, "Türkiye’deki darbe kalkışmasına, hükümeti gayrı meşru yöntemlerle devirme çabalarına bir ülkenin 3 milyar dolar para desteğini sağladığını biliyoruz Üstelik bu, Müslüman bir ülke" ifadesini kullanmıştı.