image

PeyamaKurd - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan görüşmesinde parlamenter sisteme geri dönüş konusu ele alındı.

Görüşmenin ardından iki lider ortak açıklamada bulunurken Ali Babacan, “Parlamenter sistem çalışmaları tamamlanmış durumda. 6 siyasi partinin bunu nasıl açıklayacağı belirlendikten sonra komisyonda oluşacak görüş birliği neyse bizde ona uyarız” ifadesini kullandı.

Ahmet Davutoğlu ise görüşmede, "Parlamenter sistemde yaptığımız ortak çalışmalar meyvesini ortaya koydu. Bunun yanında oturacağı siyasal bağlamın topluma güven vermesi büyük önem taşıyor. Akşener'le, Uysal'la ve Kılıçdaroğlu ile görüştük” dedi.

Davutoğlu: “Bu iktidar gittiğinde ülkeye kaos gelmeyecek”

Basın açıklamasında, “İktidarın hatalarını ortaya koymak dışında, yönetilememek dışında ekonomik cehalet dışında ne yapacağımızı topluma nasıl güven vereceğimi konuşmamız gerekiyor" diyen Davutoğlu şu ifadelere yer verdi:

"Bu görüşmelerimiz topluma güven oluşturmak bizim siyasi sorumluluğumuz. Son dönemde yaptığımız görüşmeler önem taşıyor bu açıdan. Parlamenter sistemde yaptığımız ortak çalışmalar meyvesini ortaya koydu. Bunun yanında oturacağı siyasal bağlamın topluma güven vermesi büyük önem taşıyor.

Akşener'le, Uysal'la ve Kılıçdaroğlu ile görüştük. Sayın Babacan'a ve ekibine de teşekkür ediyorum. Türkiye her an seçime gidebilir. Oluşturulan iklim belli. Bu iktidar gittiğinde ülkeye kaos gelmeyecek. Toplumun bütününde güven hissi oluşacak. Son derece verimli ve güzel görüşmeler oluyor.”

"İktidara karşı biz bir araya gelebiliyoruz"

Öte yandan konuşmasında “Bundan sonra da istişarelerimiz devam edecek. Sayın Karamollaoğlu ile de görüşeceğiz. Gönül isterdi ki ülkenin cumhurbaşkanı da diğer parti liderleriyle bir araya gelebilsin" diyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise şu açıklamada bulundu:

"Ama kutuplaştırma isteyen iktidara karşı biz bir araya gelebiliyoruz ve güven verebiliyoruz mesajını verecek şekilde toplumda var olan karamsarlığı giderecektir.  Siyasi partiler arasındaki görüşmeleri anlamlı buluyoruz.  Daha önce açıkladım. İttifaklar ile ilgili herhangi bir kararımız yok.

Bir süre sonra bir karar oluşturabiliriz. Hükümetin, bu zihniyetle hiçbir sorunu çözemeyeceğini bildiğimiz ve bunları üç yıl önceden fark ettiğimiz için yeni bir siyasi hareket başlattık… Parlamenter sistem çalışmaları tamamlanmış durumda. 6 siyasi partinin bunu nasıl açıklayacağı belirlendikten sonra komisyonda oluşacak görüş birliği neyse biz de ona uyarız.”