image

PeyamaKurd - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin açıkladığı enflasyon verileri üzerinden AKP iktidarına yüklendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 18,95 oldu. Veriler, son 18 yılın en yüksek Temmuz enflasyonu olarak kayıtlara geçti.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi lideri Babacan, üretici ve tüketici enflasyonu farkının yüzde 26'yla yakın tarihin en yüksek seviyesine geldiğini söyleyerek, "Hükûmetin ilk işi enflasyon oranlarını toplu sözleşme masasına koymaktır. İkinci işi koltukla vedalaşmaktır” dedi.

Babacan, “Sayın Erdoğan teorisini ilerletti, faiz ile enflasyonu yüzde 19‘da eşitledi” diyerek, üretici ve tüketici enflasyonu farkının yüzde 26'yla yakın tarihin en yüksek seviyesine geldiğini söyledi.

Babacan, “Hükûmetin ilk işi enflasyon oranlarını toplu sözleşme masasına koymaktır. İkinci işi koltukla vedalaşmaktır” yorumunda bulundu.