image

PeyamaKurd - Partisinin Mersin İl Başkanlığı açılışında konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye'deki gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin çok büyük sorunları olduğunu dile getiren Babacan, "Şu anda 3. Döviz krizini yaşıyoruz. Şu anda Türkiye'de hem kur attı hem faiz arttı. Avrupa'da en yüksek faiz oranı Türkiye'de" ifadesini kullandı.

Ayrıca Babacan açıklamalarında, DEVA Partisi'ni kurmayı düşündükleri günlerde mevcut iktidarının ülkenin sorunlarını kesinlikle çözemeyeceğine kanaat getirdikleri için bu çalışmayı başlattıklarına işaret ederek şunları dile getirdi:

"2020 Mart ayında partimizi kurduk. 1 yılda şartlar daha da kötüleşti. Bir ülkede taraflı cumhurbaşkanlığı sistem, bütün yetkinin tek bir elde toplandığı bir sistemde şu anda 3. Döviz krizini yaşıyoruz. Şu anda Türkiye'de hem kur attı hem faiz arttı. Avrupa'da en yüksek faiz oranı Türkiye'de.

Dünyada 7. Sıradayız. İşsizlik de çok büyük. Mersin'de de çok büyük. Mersin'de genç bir nüfus var. Ve Mersin çok göç alan bir şehrimiz. Mersin'de gençlerimiz iş bulmakta çok büyük güçlük çekiyorlar.

Hayat pahalılığı, çiftçimizin maliyetleri çok çok yükselmiş durumda. Esnafımız artık kirasını vergi borçlarını kredi taksitlerini ödeyemeyecek duruma gelmiş."