image

PeyamaKurd - ABD'nin Sezgin Baran Korkmaz'ın iadesine ilişkin talebinin Avusturya adli makamları tarafından kabul edildiği açıklandı.

Avusturya'daki mahkeme daha önce de Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesine karar vermişti. Ancak iade işlemi için nihai karar verilmemişti.

Alman basınından Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre gözler şimdi Avusturya Adalet Bakanlığı'na çevrildi. Söz konusu Bakanlık, Korkmaz'ın Türkiye'ye mi yoksa ABD'ye mi iade edileceği konusunda karar verecek.

ABD tarafından “kara para aklamak, vergi kaçırmak ve ABD makamlarını dolandırmak” gibi suçlamalar yöneltilen Sezgin Baran Korkmaz, Sedat Peker’in itirafları ile gündeme gelmişti.

SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD ceza yasalarına göre "kara para aklamak için komplo kurmak ve resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmak" suçlamasıyla ABD'nin talebi üzerine 19 Haziran'da Avusturya'da gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Diğer taraftan ABD'nin iade başvurusunu inceleyen Avusturya Wels Mahkemesi, ABD'nin gönderdiği ek dosyaları da dikkate alarak bu talebe ilişkin kararını verdi.