image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamada bulunan Avusturya Başbakanı Nehammer, "Putin'e Ukrayna'da insanlar hayatlarını kaybettiği sürece, Rusya'ya karşı yaptırımların kalacağını ve daha da ağırlaşacağını açık bir şekilde söyledim" ifadesini kullandı.

Avurturya Başbakanlığından, Nehammer'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, yaklaşık 75 dakika süren toplantının "doğrudan, açık ve sert" bir görüşme olduğu belirtildi.

"Savaşta her iki taraf da kaybeder"

Avurturya Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Nehammer'in görüşmeye ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi.

Başbakan Nehammer görüşmedeki açıklamalarında, "Benim Sayın Putin'e aktardığım mesaj, bu savaşın bir an evvel bitirilmesi oldu. Çünkü savaşta her iki taraf da kaybeder" dedi.

Rusya ziyaretini bir insani sorumluluk olarak tanımlayan Nehammer, savaşa karşı tutumunu ortaya koymak, Ukrayna'daki sivil halk için olumlu bir adım atabilmek için bu girişimde bulunduğunu aktardı.

Buça başta olmak üzere Ukrayna'da işlenen savaş suçlarının da görüşmede ele alındığını belirten Nehammer şu sözlere yer verdi:

"Bunları yapanlar her kimse hukukun karşısında hesap vermek durumundadır. Başkan Putin'e Ukrayna'da insanlar hayatlarını kaybettiği sürece, Rusya'ya karşı yaptırımların kalacağını ve daha da ağırlaşacağını açık bir şekilde söyledim."