image

PeyamaKurd - AB ile Çin arasında iki yıl sonra ilk defa yapılan liderler zirvesine Rusya'nın Ukrayna işgali ve bunun Avrupa ile Çin arasındaki olası etkileri damgasını vurdu.

AB, Çin’den Ukrayna desteği istiyor”

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, zirve kapsamında önce Çin Başbakanı Li Kıçiang, daha sonra da Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü.

Video konferans aracılığı ile yapılan zirvede AB liderleri, Pekin yönetiminden Ukrayna'ya destek vermesini ve Rusya'ya mesafe koymasını talep etti. Çin ise Ukrayna'da barışın sağlanmasına destek olmak adına "kendi bildiği yolda” çaba göstereceğini duyurdu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya destek vermesi halinde bunun Çin'in Avrupa'daki saygınlığına büyük zarar vereceğine değinerek,  "Rusya'nın savaşı sürdürmesi için verilecek desteği hiç bir Avrupa vatandaşı kabul edemez” diye konuştu.

Çin, taraf tutmayı reddediyor”

Çin devlet televizyonu CCTV'ye göre ise Çin tarafı, görüşmede AB'ye "ABD'den bağımsız” hareket etmesi yönündeki beklentisini iletti.

Zirve öncesinde açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijan ise Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırım politikalarını eleştirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi Çin, Batı'nın eleştirilerine rağmen bugüne kadar Rusya'nın Ukrayna işgalini kınamayarak Rusya- Ukrayna ihtilafına taraf olmayacağını ifade ediyor.