image

PeyamaKurd- Avrupa Parlamentosu'nda (AP), “Türkiye'de İnsan Haklarının Mevcut Durumu” başlıklı karar, oy çoğunluğuyla kabul edillirken,“Kürt sorununa adilane çözüm için Ankara ile PKK'nin müzakere masasına dönmeleri” istendi.

AP’de bugün yapılan oturumda kabul edilen kararı değerlendiren AP Türkiye Raportörü Kati Piri: 

“Rakamlar şok edici. 100 binden fazla kişi işten çıkarıldı. 50 binden fazla kişi hapse atıldı. Söz konusu rakamlar tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık. Bu kişilerin aile ve yakınları umutla durumun normale dönmesini bekliyor. Türkiye'de şu anda eşi görülmemiş bir şekilde demokratik muhalefetin sesi kesilmeye çalışılıyor.

Elbette Türk makamlarının, 15 Temmuz 2016 tarihindeki korkutucu darbe girişiminden sorumlu olanları adalete teslim etme hakkı var. Ancak OHAL uygulaması şu anda karşı sesleri susturmak için kullanılıyor. Bu, ulusal güvenliği korumanın çok ötesine geçti.”

AP'nin “Suriye'de Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu bu bölgedeki askeri müdahalenin insani sonuçları konusunda ciddi kaygı duyduğu” belirtilen önergede, “orantısız eylemlerin devamına karşı” uyarıda bulunuldu.

2002'den beri AB terör örgütleri listesindeki PKK'ye silah bırakma çağrısı yapılarak, “Kürt sorununa adilane çözüm için Ankara ile PKK'nin müzakere masasına dönmeleri” istendi.