image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cuma günü “Avrupa Ordusu” kurulması çağrısıyla gündeme gelen tartışmaları değerlendiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD ile ilişkilerin bozulmaması uyarısında bulunarak, "Gücümüzü ikiye bölemeyiz" dedi.

Söz konusu Avrupa Birliği’nin (AB) kendi savunma kapasitesini geliştirme çabalarını memnuniyetle karşıladığını ve bunun NATO’yu da güçlendireceğini belirten Stoltenberg, ABD ile ilişkilerin bozulmaması gerektiğini ifade ederek, “Stratejik bağımsızlık gibi bir süreçten çok fazla bahsediyorsanız, önemli stratejik işleri kendi başınıza yapacağınız anlaşılır ve bu akıllıca değildir” şeklinde konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupalı müttefiklerin isterlerse ABD ile veya ABD olmadan NATO çerçevesinde operasyonlar yürütebileceğini vurgulayarak,diğer taraftan NATO’nun yaptığı işin aynısını yapacak yeni bir AB güvenlik oluşumuna karşı çıkacağını ifade etti. Stoltenberg, “Gerçek şu ki, tek ve güçlü bir komuta yapısına ihtiyacımız var. Kaynaklarımızı ikiye bölemeyiz” ifadesini kullandı.