image

PeyamaKurd - Tüm Avrupa’yı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs salgınına ilişkin İsveç’ten acı bir itiraf geldi. 

Kovid-19 salgını ile ilgili bir iddiayı ortaya atan İsveç'in Gävleborg bölgesindeki huzurevlerinde hemşire olarak çalışan  Latifa  Löfvenberg, BBC muhabiri Jon Tallinger'in Youtube kanalındaki programına katılarak, Gävleborg bölgesinde huzurevinde yaşayan Kovid-19 hastalarının ölüme terk edildiğini, solunum cihazına bağlanmayan hastaların acı çekerek can verdiklerini ileri sürdü. 

Latifa Löfvenberg, Kovid-19'lu yaşlı hastaların hastanelere alınması gerektiğini vurgulayarak,  “Solunum cihazına bağlanmayan yaşlı hastaların boğulması birkaç gün sürüyor. Bu yaşlılar hastaneye alınmıyor. Bunların hastaneye alınarak tedavi edilmesi gerekli" sözlerine yer verdi. 

İsveçli hemşire açıklamalarında, “Yaşlıları kurtaracak solunum cihazı yerine hastalara morfin veriliyor, bu da hastaların nefes almasını daha da zorlaştırarak erken ölümlerine neden oluyor” ifadesini kullandı. 

Ayrıca Halk Sağlık Genel Müdürlüğü Epidemiyoloğu Anders Tegnell, "Yaşlılarımızı korumakta başarısız olduk" itirafından bulunurken, ülkede Kovid-19 hastalığına bağlı ölüm oranlarının yüksek olmasını huzurevlerindeki can kayıplarının çok olmasına bağladı. 

Huzurevlerinde virüsün bu kadar hızlı yayılacağını kestiremediklerini belirten Tegnell, bu konuda derin bir araştırma yapıp önümüzdeki dönemde buna göre önlem alacaklarını kaydetti.