image

PeyamaKurd - Savunma Bakanı Lloyd Austin'in Afganistan konusunda ifade vermeye gelmeyi reddettiğini dile getiren ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, bu durumda Komitenin celp yetkisinin kullanılmasını düşünebileceğini belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde dün Cumhuriyetçi temsilcilerin Afganistan'dan çekilme sürecine ilişkin sert tepkileriyle karşılaşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün de Senato Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin sorularını yanıtladı.

Kongredeki birçok senatör, ABD Savunma Bakanı Austin'in de Blinken ile Komitenin karşısına çıkmayı reddetmesine tepki gösterdi.

Austin'in ifadeye çağrılmasına ilişkin açıklamada bulunan Komite Başkanı New Jersey Senatörü Bob Menendez şu ifadelere yer verdi:

"Bakan Austin'in, bugün ifade verme talebimizi reddetmesi beni hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle de ABD tarafından eğitilen ve finanse edilen Afgan ordusunun tamamen çöküşü dikkate alındığında, ABD'nin bu krize verdiği yanıtın muhasebesi Pentagon olmadan tamamlanmış sayılmaz.

Austin'in, Komite önüne çıkmama kararı, Savunma Bakanlığı adayları hakkındaki kişisel kararımı etkileyecek. Bakanın yakın gelecekte Komiteye geleceğini umuyorum. Ve bunu yapmazsa, kendisini ve diğerlerini ifade vermeye zorlamak için Komitenin celp yetkisinin kullanılmasını düşünebilirim."