image

PeyamaKurd - Çekya'daki ziyaretlerinde NATO müttefiklerinin yanında olmaya devam edeceklerini dile getiren ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya'nın demokrasi, egemenlik ve kurallara dayalı uluslararası düzene yönelik saldırılarının karşısında yer alacaklarını ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, resmi temaslarda bulunmak üzere Çekya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Austin, burada Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova, Başbakan Petr Fiala ve Cumhurbaşkanı Milos Zeman ile birer görüşme yaptı.

Pentagon Şefi Austin, Çek mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, müttefiklerinin özgürlük ve egemenliğinin korunması hususunda verdikleri taahhüdün sarsılmaz olduğuna dikkat çekti.

Buradaki açıklamalarında, NATO'nun Rusya ile karşı karşıya gelme arayışında olmadığını, bu ülke için tehdit de oluşturmadığını kaydeden Bakan Austin, bu oluşumun yalnızca bir savunma ittifakı olduğunu vurguladı.

"Rusya, sebepsiz ve acımasız bir savaş yürütüyor"

Ayrıca Austin, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı sebepsiz ve acımasızca bir savaş yürüttüğünü de belirterek şu sözleri kullandı:

"NATO müttefiklerimizin yanında olmaya ve Rusya'nın demokrasi, egemenlik ve kurallara dayalı uluslararası düzene yönelik saldırısına karşı durmaya devam edeceğiz."