image

PeyamaKurd - Yunanistan, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yeni bir göç anlaşması için harekete geçti. Anlaşma, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini iyileştirme ve Türk vatandaşları için vize kolaylığı gibi öneriler içeriyor.

Komşu, 7 Aralık'ta düzenlenecek kritik bir toplantı için gün sayıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Selanik'te Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşecek. Yalnızca Ankara ve Atina değil, tüm dünyanın gözünün bu zirvenin üzerinde olacağının işaretini, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitris Keridis verdi.

Yunan Bakan, Türk-Yunan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısında düzensiz göç ile ilgili bir anlaşma imzalanmasına çalışıldığını doğruladı. Keridis, “Aslında ikili değil, Türkiye ile AB arasında bir anlaşma için çalışıyoruz. 2016’daki anlaşmanın genişletilerek yenilenmesi söz konusu. Sadece daha fazla para değil, Türkiye’ye başka şeyler de verilmesi gerek” dedi.

Buna göre anlaşma, Türkiye'nin lehine yenilenecek. Avrupa Birliği'nden Türkiye’ye daha fazla destek gelecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan ve Avrupa’ya seyahatlerinde kolaylıklar tanınması için Atina da elini taşın altına koyacak. Anlaşmayla Türkiye’nin, sınırlarındaki denetimler artacak ve göçmenlerin geri kabulü için yükümlülükler üstlenilecek. Ayrıca Türk ve Yunan sahil güvenlik unsurları sürekli temas halinde olacak.