image

PeyamaKurd- Hollanda'daki kilise binalarının geleceği konusunda tez hazırlayan araştırmacı Herman Wesselink, 2030 yılına kadar yaklaşık 1000 kilise binasının daha cemaatsizlik nedeniyle boş kalacağını tespit etti. Bir kilisenin din görevlisi, "Üzgünüm, kilisemiz satılık. Artık insanlar tanrıya inanmıyor" dedi.

BBC’nin paylaştığı haberde, Hollanda’daki kilise binalarının geleceği konusunda bir tez hazırlayan araştırmacı Herman Wesselink’e göre, 2030 yılına kadar yaklaşık 1000 kilise binası daha cemaatsizlik nedeniyle boş kalacak. Hollandalı araştırmacı, bunun ana nedeninin nüfus haraketliliği ile ilgili değişiklikler olduğunu söylüyor. Hollanda’da halkın son 50 yıldır kiliseden uzaklaşmaya başladığına işaret eden Wesselink, inançlı kilise cemaatinin giderek yaşlandığını ve yakın bir gelecekte biteceğini düşünüyor.

Waalwijk kentindeki Sint-Clemens Kilisesi’nden Anton van Diessen, “Üzgünüm, kilisemiz satılık. Artık insanlar tanrıya inanmıyor” diyor. Bunu “acı verici” olarak değerlendiren Hollandalı din adamı, üzüntüsünü “Sadece benim için değil, cemaat için de öyle. Onların kişisel tarihlerinin bir bölümü de yok olacak. Burada vaftiz, düğün, cenaze gibi birçok olayı birlikte yaşadılar” sözleriyle açıklıyor.