image

PeyamaKurd - Eski Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Üyesi ve AKP kurucularından Bülent Arınç, Erdoğan'a ilişkin yaptığı açıklamada dikkat çekici bir çıkışta bulundu.

BBC Türkçe’ye konuşan Arınç, mevcut durumda AKP’de olacağını ama durumun değişebileceğine dair önemli sinyaller de verdi.

Arınç, “Başımı AK Parti'den başka bir partiye çevirmem. AK Parti'de olacağım, cumhurbaşkanımızın yanında, çevresinde olacağım. Ona karşı hiçbir zaman rakip olmayacağım diye bir içtihatta bulundum. Beni fazla zorlamasınlar. Çünkü içtihatlar zaman zaman değişebilir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde sorunlar olduğunu belirten Arınç, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ‘ağabey-kardeş’ ilişkisi içinde olduğunu ve kendisinden ‘helallik’ beklediğini dile getirerek, “Biz ağabey-kardeş ilişkisi içindeyiz. Özelde bana ağabey diye hitap eder, biz Tayyip Bey diye ona hitap ederiz. Evet, eski samimi günler şu anda yok ama bu bizim özündeki beraberliğimizi değiştirmez. Elbette bana karşı söylenmiş sözlerden dolayı kendisinden bir helallik dilerim, beklerim. Bu çok önemli çünkü benim için” dedi.

Erdoğan’la MHP lideri Devlet Bahçeli’yi aynı kefeye koymadığını ifade eden Arınç, “Ben onu Bahçeli gibi görmüyorum, Bahçeli geçmişten beri bizim dışımızda bir insan. O ne söylerse onunla başka türlü hesaplaşırız zamanı, zemini geldiğinde” ifadesini kullandı.

Arınç: Ayhan Bilgen’le görüştüm. AKP kabul etseydi bize gelip vekil olurdu!

DEVA Partisi Milletvekilli Yeneroğlu ile görüşmesi sorulan Arınç, her eksimle görüştüğüne dikkat çekerek Eski HDP milletvekilli ve eski Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen hakkında çarpıcı bir iddiada bulundu.

Ayhan Bilgen ile de görüştüğünü aktaran Arınç, “Ben Ayhan Bilgen'le de konuşuyorum. Biz kabul etseydik bize gelip milletvekili olurdu, bizimkiler sırtını dönünce HDP'den teklif alıp oraya gitti. Bu, insanın kötülük yaptığını göstermez ki; Ayhan Bilgen müthiş bir sosyologdur. Çok başarılı bir belediye başkanlığı da oldu. Partisini kürsüden çok akıllıca savundu. Dağdan gelenlere benzemiyor, o şehirli bir insan” dedi.