image

PeyamaKurd - İsrail'in Golan Tepeleri'ni kontrol altına almasına tepki gösteren Arap Birliği, bölgede kapsamlı ve kalıcı barışın önünde engel teşkil ettiğine yönelik uyarıda bulundu.

İsrail'in Golan Tepeleri'ni ihlak etmesinin 39'uncu yılı nedeniyle yazılı açıklamada bulunan Arap Birliği, İsrail'in ilhak kararının, geçersiz olduğu, uluslararası hukuk ve meşruiyete aykırı olduğunu vurguladı.

Arap Birliği'ne göre, İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgalini sürdürmesinin bölgede kapsamlı, adil ve kalıcı barışın önünde engel teşkil ettiği belirtildi.

Öte yandan söz konusu açıklamada, bu karardan 40 yıl geçmesine rağmen İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri kurmak, bölgenin demografik yapısını değiştirmek, buradaki topraklara el koymak ve talan etmek suretiyle Golan Tepeleri'ndeki ihlallerini sürdürdüğü kaydedildi.

Açıklamanın devamında Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyinden (BMGK) tüm uluslararası meşru kararlara bağlı kalması ve işgal altındaki Golan Tepeleri'ndeki ihlallerine son vermesi için İsrail'e baskı yapması çağrısı yapıldı.