image

PeyamaKurd - Associated Press’in (AP) haberine göre Kürtler, Suriye’den çekilme konusunda çelişkili açıklamalar yapan ABD’den konuya açıklık getirmesini talep ediyor.

AP söz konusu haberini ise, haberini Suriyeli bir Kürt yetkiliye dayandırdı.

Başkan Donald Trump Suriye’deki ABD askerlerini çekme kararı açıklamıştı. Ancak hafta sonunda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Kürtler’in güvenliğinin ve IŞİD teröristlerinin yenilgiye uğratılmasının ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi için artık bir ‘‘koşul’’ olduğunu belirtmişti.

‘Bilgi sahibi değiliz’

Rojava’dan AP’ye konuşan Badran Ciya Kurd, Kürtler’in Amerika’nın duruşunda herhangi bir değişikliğe gittiği konusunda bilgilendirilmediklerini, Bolton’un son açıklamaları ve bunun ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olmadıklarını dile getirdi.

Kurd, “Resmi olarak ya da doğrudan bilgilendirilmedik, duyduklarımız medyada gördüklerimizden ibaret” diye belitti.

Bolton çekilme konusunda bir takvim bulunmadığını belirtse de, Başkan Trump Amerikan askerlerini Suriye’den çekme konusunda hala kararlı olduğunu vurguladı. Fakat Trump, “bunu hızlı bir şekilde yapacağımızı asla söylemedim” dedi ve “IŞİD yok edilene kadar” tam bir çekilme olmayacağını da söyledi.