image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 ülkenin diplomatik temsilcisini “istenmeyen adam” ilan etme talimatını verdiği açıklamasına yanıt veren Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, “yılmayacağız” diyerek tepki gösterdi.

Resmi sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklamada bulunan Sassoli  “10 büyükelçinin sınırdışı edilmesi, Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işareti. Yılmayacağız. Osman Kavala için özgürlük” sözlerine yer verdi.

Konuya dair İngiliz haber ajansı Reuters'ına göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Erdoğan’ın Osman Kavala’yla ilgili açıklamalarından dolayı hedef aldığı 10 ülkenin son gelişmeler hakkında aralarında görüş alışverişinde bulunduğunu dile getirdi.

Ayrıca Danimarka’nın dışişleri bakanı Jeppe Kofod, bakanlığının Türk makamlardan herhangi bir resmi bildirim almadığını ancak dost ve müttefikleriyle temas halinde olduklarını ifade etti.

Ayrıca bakan Kofod yaptığı yazılı açıklamada, “Ortak bildiride de ifade edildiği şekilde, değerlerimizi ve ilkelerimizi muhafaza etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.