image

PeyamaKurd - Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine yönelik Ankara'dan bir açıklama yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; "Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması ve kara sınırının iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine mümkün olan en yakın zamanda açılması mutabakata varılmıştır" sözlerine yer verildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Ermenistan ile normalleşme süreci kapsamında alınan kararlar paylaşıldı.

Resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Türkiye ile Ermenistan'ın normalleşme süreci kapsamında temsilciler Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ın Viyana'da dördüncü görüşmenin gerçekleştiği kaydedildi.

"Kara sınırların açılması için mutabakata varıldı"

Açıklamaya göre, görüşme kapsamında Ermenistan ile tam normalleşmenin sağlanması yönünde atılabilecek muhtemel diğer somut adımların da ele alındığı vurgulanarak şu değerlendirmelere yer verildi:

“Taraflar, Türkiye ile Ermenistan arasındaki kara sınırının iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine mümkün olan en yakın zamanda açılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu konudaki gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir.

Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu amaçla gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir"