image

PeyamaKurd- ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye Rojava’ya saldırı için yeşil ışık yakmasının ardından Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Danışmanı İbrahim Kalın’dan operasyonun yakın bir tarihte başlayacağına yönelik açıklamalar geldi.

MSB: Hazırlıklarımız Tamamlandı, Emir Bekliyoruz

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Rojava’ya operasyona yönelik tüm hazırlıklarını tamamladıklarınıbelirterek, "TSK vatanımızın bütünlüğüne, devletin bekasına yönelik tehditlere karşı mücadeleye hazırdır. TSK, sınırlarımızda terör koridoru oluşturulmasına asla müsamaha göstermeyecektir. Harekât için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.

“TSK vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına, 82 milyon vatandaşımızın huzur/güvenliğine yönelik tehdit/tehlike oluşturan tüm terör örgütlerine karşı asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güçle ve 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla mücadeleye hazırdır. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sınırlarımızda terör koridoru oluşturulmasına asla müsamaha göstermeyecektir. Bölgemizin istikrar ve huzuruna katkı sağlayarak Suriyelilerin güvenli bir yaşama kavuşabilmesi için güvenli bölge/barış koridoru kurulması zaruridir.”

Sözcü Kalın: Biz Kürtlere Saldırmıyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Amerikan CNN kanalına verdiği mülakatta Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapan Senatör Lindsey Graham'a cevap verdi.

Türkiye'nin Rojava’yı işgal ya da demografik yapısını değiştirmek gibi bir niyeti olmadığını söyleyen Kalın, “Biz Kürtlere saldırmıyoruz, terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini desteklemektedir. Türkiye'nin işgal ya da demografiyi değiştirmek gibi bir niyeti yoktur” ifadelerini kullandı.

Güvenli bölgenin sınır güvenliği ve mültecilerin gönüllü olarak evlerine dönüşlerinin sağlanmasını amaçladığını dile getiren İbrahim Kalın, sözlerine şunları ekledi:

“IŞİD’lilerin Türkiye, Avrupa ya da başka ülkelere gitmelerine izin vermeyiz. Bu durum sadece Türkiye'nin değil uluslararası toplumun da sorumluluğunda.”

Graham'ın Açıklamaları Hayal Kırıklığı Oldu

Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapan Senatör Lindsey Graham'a da tepki gösteren Kalın, “Graham'ın açıklamaları hayal kırıklığına neden oldu. İlk olarak biz Kürtlere saldırmıyoruz. Biz DEAŞ, PYD/YPG gibi terörist örgütlerle mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Operasyon için “NATO'dan izin alındı mı?” sorusuna cevap veren Kalın, “Bu NATO'nun bir operasyonu değil, Türkiye'nin ulusal güvenlik endişelerine dayanan bir operasyon” değerlendirmesinde bulundu.